خرید خانه در الهیه | آشنایی با تاریخچه منطقه الهیه تهران

خرید خانه در الهیه

خرید خانه در الهیه به یکی از دغدغه‌های امروزی بسیاری از افراد تبدیل شده است. پیدا کردن یک خانه با امکانات بسیار زیاد و نمایی عالی از شهر تهران کمی سخت است، و فایل بسیاری از این خانه‌ها در هر املاکی پیدا نمی‌شود. علاوه بر پیدا کردن ملک برای خرید خانه در الهیه یکی دیگر از مشکلات خریداران، قیمت‌های نجومی ملک در این محله از تهران است، که منطبق با قیمت منطقه نیست. در این مطلب شما را با تاریخچه این محله و امکانات آن، و همچنین روش خرید ملک با قیمتی مناسب آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با تاریخچه محله الهیه

قدمت منطقه الهیه تهران به حدود ۱۰۰ سال پیش باز می‌گردد. این محله در ابتدا متعلق به محترم الدوله بوده است که همسر یکی از صدراعظم‌های ایران در زمان قاجار به حساب می‌آمد. منطقه الهیه با نام قدیمی آن که خورآذین بوده است شناخته می‌شد، و در سال۱۲۸۶ میرزا جعفر حکیم الهی، سه بار و در هر نوبت ۶ قطعه از زمین‌های خورآذین را از وارثان میرزاحسین تجریشی خریداری می‌کند. در سال‌های بعد نام این محله از اسم خریدار گرفته شد و به الهیه تغییر کرد، و امروزه افرادی که برای خرید خانه در الهیه اقدام می‌کنند، نامی از محله خورآذین به یاد ندارند.

این محله در گذشته بخشی جدا از دهستان خلازیر و یا خورآذین نبوده است، و در واقع یکی از توابع ده زرگنده به حساب می‌آمده است. در زمان ناصر الدین شاه قاجار، یک کارخانه کبریت سازی در این محله تاسیس شد، و باعث رونق این محله گردید. در آن زمان سه باغ معروف در این محله قرار گرفته بود و همچنان در این محله پا برجا است.

باغ شرکت نفت ایران و انگلیس، باغ سفارت ترکیه و باغ سفارت آلمان هر سه در محله الهیه هستند، و باعث خوش آب و هواتر شدن این محله شده‌اند. در الهیه قدیم به سازنده‌های ملک اجازه ساخت خانه‌هایی با بیش از دو طبقه را نمی‌دانند، اما اکنون این محله مملو از برج‌هایی است که سر به آسمان کشیده‌اند.

بسیاری از افراد به دلیل موقعیت جغرافیایی این محله و نمای خوبی که از شهر دارد، قصد دارند برای اقامت در الهیه اقدام به خرید آپارتمان و یا اجاره آپارتمان کنند، تا بتوانند از دید بیشتری برای لذت بردن از تماشای شهر در شب برخوردار شوند. اصلی‌ترین دلیل برای خرید خانه در الهیه همین نمای زیبا است.

معرفی روش دسترسی به محله الهیه

همانطور که گفته شد بسیاری از افراد برای خرید خانه در الهیه به مشکلات زیادی برمی‌خورند. یکی از این مشکلات کمبود خانه‌های لوکس و با امکانات زیاد در این محله‌ها است. اکثر پرونده‌هایی که برای خرید خانه به مشاوران املاک سپرده می‌شود، معمولا خانه‌های قدیمی هستند، و برای خرید خانه و یا اجاره خانه با شرایط خوب، باید به دنبال مشاورانی معتبر بگردید. قبل از اقدام برای خرید خانه در الهیه بهتر است با روش دسترسی به این محله آشنا شوید.

محله الهیه از شمال به تجریش، از جنوب به پل صدر، از غرب به خیابان ولیعصر و اتوبان مدرس و از سمت شرق به خیابان شریعتی دسترسی دارد. الهیه در منطقه ۱ تهران قرار گرفته است، و جزئی از شهرستان شمیرانات به حساب می‌آید. برای دسترسی به این محله می‌توان از پایانه اتوبوس رانی پارک وی، و یا ایستگاه‌های مترو قیطریه و صدر استفاده کرد.

آشنایی با مراکز مهم و امکانات رفاهی محله الهیه

در محله الهیه مراکز سیاسی بسیار مهمی قرار دارد و این امر به دلیل قدمت آن و آب و هوای بسیار خوب الهیه است. سفارت‌های سوئیس، دانمارک، بلژیک، فنلاند، مالزی، مصر، باغ سفارت روسیه، باغ سفارت ترکیه و آلمان نیز در این محله قرار گرفته است. علاوه بر این سفارت‌ها، موزه دکتر حسابی و موزه موسیقی ایران نیز در الهیه واقع شده است.

امکانات رفاهی این منطقه بسیار زیاد است و دارای پارک‌ها و فروشگاه‌های بسیار زیادی است. همچنین بیمارستان اختر، ایستگاه آتش‌نشانی ۸۸ امام رضا، و مدارس بسیار زیاد باعث شده است تا خرید خانه در الهیه رفاه بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

قیمت هر متر خانه در محله الهیه در ۳ سال گذشته

قیمت هر متر مربع برای خرید خانه در الهیه در سال‌های اخیر نوسانات زیادی داشته است، که البته نسبت به شاخص کلی تهران، از ثبات بیشتری برخوردار بوده است. از سال ۱۳۹۶ تا کنون قیمت هر متر خانه در الهیه حدود ۴ برابر شده است، در حالی که شاخص کلی تهران حدود ۵ برابر شده است.

خیابان‌ها و محله‌های معروف الهیه

بسیاری از مناطق معروف محله الهیه، پیشینه آن به سال‌ها قبل باز می‌گردد و سرسبزی بسیار دیدنی و جذابی دارد. محله‌های معروف و پر تقاضا برای خرید خانه در الهیه عبارتند از، خیابان فرشته، پل رومی،  خیابان تختی، محله چناران و خیابان جردن. همچنین در اطراف سفارت‌خانه‌های موجود در این محله نیز، تقاضا برای خرید خانه در الهیه بسیار زیاد.

علاوه بر این محله‌ها، خیابان‌های مهم و قدیمی بسیاری در الهیه وجود دارد، که عبارتند از:

  • خیابان الهیه
  • خیابان پارسا
  • خیابان صحرا یا شکوفنده سابق
  • خیابان سروستان
  • خیابان کامران یا گلناز سابق
  • خیابان احمد لطیفی یا شقایق سابق
  • خیابان مبشر یا مشارالملک سابق
  • خیابان آقابزرگی یا امین الدوله سابق
  • خیابان بوسنی و هرزگوین یا امیرتیمور سابق
  • و بسیاری خیابان‌های دیگر…

علاوه بر اینکه این محله بسیار معروف است و قدمت بالایی دارد، بسیاری از افراد مشهور نیز در این محله زندگی کرده‌اند که مهم‌ترین آن‌ها، پروفسور محمود حسابی است. از دیگر افراد مشهور می‌توان به اشرف الملوک فخرالدوله دختر مظفرالدین شاه، احمد امیراحمدی معروف به احمد آقا خان که نخستین سپهبد ایران در دوره رضاشاه بود اشاره کرد.

همچنین اسماعیل مهرتاش، یکی از بزرگترین موسیقی‌دانان ایران که مدرسه جامعه باربد را تاسیس کرد و بزرگانی همچون استاد شجریان نزد او تعلیم یافتند نیز، در این محله زندگی می‌کرده است. همین امر باعث شده است تا افراد بیشتری به خرید خانه در الهیه علاقه‌مند باشند.

نحوه خرید خانه در الهیه

برای خرید خانه در الهیه می‌توانید با مشاورین املاک موجود در منطقه صحبت کنید. البته همانطور که گفته شد، بسیاری از خانه‌های تازه‌ساز و با امکانات این منطقه به هر املاکی سپرده نمی‌شود. یکی از مشاورین املاکی که در الهیه تهران سابقه طولانی دارد و می‌تواند به راحتی یک خانه به نسبت بودجه و نیاز شما برایتان تهیه کند، املاک مدرن فرشته است. املاک مدرن با ارائه خدمات منحصر به فرد، و مشاوره‌های تخصصی می‌تواند شما را در تمامی مراحل خرید یا اجاره ملک راهنمایی کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه