خرید خانه نوساز و نکاتی که باید در زمان معامله در نظر داشته باشید

خانه نوساز بخرید


خرید خانه یکی از آن مراحلِ چالش برانگیز زندگیِ بزرگسالی است. به دلیل افزایش روز افزون قیمت مسکن، بی‌ثباتی بازار و رکود خرید و فروش در بسیار از مناطق، شما باید به اندازه‌ی کافی وقت بگذارید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید تا دچار ضرر مالی نشوید. بیشتر کسانی که قصد خرید مسکن را دارند، ترجیح می‌دهند خانه‌های نوساز و کلید نخورده بخرند. خرید خانه نوساز می‌تواند از بسیاری از جهات هیجان‌انگیز باشد و شما این شانس را خواهید داشت که از وسایلی کاملاً نو و سالم استفاده کنید که می‌تواند بسیار لذت بخش باشد.

با این حال خرید خانه نوساز می‌تواند چالش برانگیز باشد و تنها به این خاطر که کسی در این خانه زندگی نکرده یا ساخت آن به تازگی به پایان رسیده است، دلیل نمی‌شود که هیچ مشکلی نداشته باشد. و مانند خرید هر خانه‌ی دیگری، در خرید خانه‌ نوساز نیز باید نکات زیادی رعایت شود. در ادامه در مورد نکات ضروری در زمان خرید این خانه‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

نکات مهم در زمان خرید خانه نوساز


در خرید خانه نوساز باید نکات زیادی را مد نظر بگیرید تا در نهایت بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. در ادامه به توضیح برخی از این نکات می‌پردازیم.

شناخت کافی از سازنده داشته باشید


متاسفانه بعضی از سازنده‌ها در ساخت ساز کم کاری‌ها و تخلفاتی انجام می‌دهند که گاهاً می‌تواند برای شما خطرآفرین باشد. به عنوان مثال نکات ایمنی مربوط به استحکام ساختمان را رعایت نمی‌کنند یا از مواد اولیه‌ی بی‌کیفیتی استفاده می‌کنند و حتی تخلف‌هایی در زمان ساخت انجام می‌دهند که می‌تواند صاحب خانه را به دردسر بیاندازد. بنابراین باید در گام اول شناخت خوبی از سازنده‌ی ساختمان داشته باشید.

 

خوشبختانه سازنده‌های خوب کم نیستند و شما می‌توانید به راحتی در مورد ساخت و سازهای قبلی و سابقه‌ی کاری آنها اطلاعات مفیدی از بنگاه‌ها بدست آورید. باید هوشیار باشید زیرا بعضی از سازنده‌‌هایی که از مواد بی‌کیفیت استفاده می‌کنند، می‌خواهند با کاهش قیمت شما را وسوسه کنند. اما نباید اجازه دهید چنین اتفاقی رخ دهد زیرا عواقب آن می‌تواند جبران ناپذیر باشد.

وضعیت سند خانه را بررسی کنید


یکی از شایع‌ترین مشکلات در زمان خرید خانه نوساز این است که ساخت آن در مراحل انتهایی قرار دارد و هنوز به پایان نرسیده است؛ در نتیجه پروانه‌ی پایان کار ندارد. آماده نبودن پروانه ساخت و صادر نشدن سند می‌تواند مشکلات زیادی به وجود بیاورد. متاسفانه طی کردن این مراحل آن طور که به نظر می‌رسد ساده نیست و ممکن است راه درازی تا صاحب کاملِ خانه شدن وجود داشته باشد و حتی ممکن است صدور سند تا چندین سال طول بکشد. بسیاری از خانه‌ها تخلفاتی دارند که شاید شما نتوانید آنها را تشخیص دهید و همین موضوع صدور سند را برایتان دشوار کند یا هزینه‌هایی ایجاد کند که رویشان حساب نکرده باشید یا مجبور به اصلاح و بازسازی ساختمان شوید.

از این رو قبل از خرید خانه نوساز حتماً از وجود پروانه ساخت، سند تفکیکی و زمان قطعی انتقال سند مطمئن شوید. معامله کردن با سازندگان شناخته شده در این زمینه می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. پیشنهاد ما این است که ترجیحاً سعی کنید از خرید خانه در این مراحل خودداری کرده و سراغ گزینه‌های مطمئن‌تری بروید.

موقعیت مکانی خانه را بشناسید


یکی از مهمترین نکات در خرید خانه نوساز و به طور کلی هر خانه‌ای این است که شناخت خوبی از محیط اطرافتان داشته باشید. این موضوع هم شامل شرایط محله و هم شامل وضعیتِ همسایگان می‌شود. محله را از نظر امنیت بررسی کنید. وضعیت رفت و آمد ماشینی در کوچه یا محل پارک آن را در نظر داشته باشید. دسترسی‌های خانه مانند فاصله‌ی آن تا مغازه‌های پرکاربرد یا مسیرهای ارتباطی را بررسی کنید. شلوغی رفت و آمد به محله را نیز در نظر داشته باشید.

بعد از آن سراغ همسایگان بروید. با یک پرس و جوی ساده می‌توانید به خیلی از نکات پی ببرید. همسایگان بد می‌توانند شرایط زندگی را برایتان دشوار کنند. بعلاوه یک آشنایی نسبی با آنها می‌تواند فواید زیادی داشته باشد. به عنوان مثال می‌توانید از مشکلات ساختمان مطلع شوید. مثلاً با این که ساختمان نوساز است اما مشکلات لوله کشی دارد یا سیستم امنیتی آن ضعیف است یا شرایط پارکینگ با مشکل همراه است و …

شرایط فنی ساختمان را در نظر بگیرید


در نهایت مانند خرید هر خانه‌ی دیگری، نوبت به بررسی وسایل و شرایط خانه می‌رسد. خانه نوساز تاکنون استفاده نشده است در نتیجه ممکن است مشکلاتی داشته باشد که کسی تا به حال متوجه‌ی آنها نشده باشد. برای همین باید با دقت بیشتری بررسی کنید. در گام اول لوله کشی‌ها را بررسی کنید. سیفون توالت را امتحان کنید. شیرهای آب را باز کنید و فشار آب را ببینید. از سالم بودن آبگرمکن مطمئن شوید. سپس سراغ در و پنجره‌ها بروید و آنها را باز و بسته کنید. قفل‌های درِ ساختمان را امتحان کنید. کمدهای دیواری را ببینید. قفل آنها را نیز بررسی کنید. اگر خانه شوفاژ یا کولر داشت، میزان گرمایش و سرمایش آنها را چک کنید. تعداد لامپ‌ها و میزان روشنایی خانه را نیز بررسی کنید.

در آشپزخانه، درِ کابینت‌ها را باز کنید، هود را کنترل کنید، حتماً لوله کشی ظرفشویی را بررسی کنید و مطمئن شوید حشره‌ای در کابینت‌ها وجود نداشته باشد. تعداد کابینت‌ها و محل قرارگیری وسایل مختلف در آشپزخانه را نیز در نظر بگیرید. تراس خانه را نیز بررسی کنید و امنیت آن را بسنجید. ببینید آیا در تراس، چاه آب یا پریز برق وجود دارد یا خیر. در نهایت کف خانه را نیز بررسی کنید و ببینید در ساخت آن از چه متریالی استفاده شده است و شکستگی وجود نداشته باشد.

سخن پایانی


خرید خانه نوساز بسیار جذاب است اگر خانه‌ی مدنظر را به درستی انتخاب کنید. نکات بالا به شما در انتخاب یک خانه‌ی مناسب کمک زیادی می‌کند. اگر آنها را در نظر بگیرید می‌توانید از داشتن یک خانه‌ی جدید و بسیار تمیز و زیبا بهره‌مند شوید و حتی تا سال‌های زیادی در آن ساکن شوید. بنابراین بهتر است به درستی انتخاب کنید تا متحمل ضرر مالی یا مجبور به جابه‌جایی نشوید. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد خرید ملک در شمال شهر را دارید مطلب راهنمای خرید ملک در منطقه ۱ تهران را مطالعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه