خرید پنت هاوس و چک لیست نکات مهم و کاربردی

پنت هاوس چیست


پنت هاوس یکی از آن اصطلاحات لوکس و لاکچری در زمینه‌ی خرید مسکن است و احتمالاً بسیاری از شما قبلاً این اصطلاح را شنیده‌اید اما ممکن است به طور دقیق با معنای آن آشنا نباشید و یا ندانید چه مزایا و معایبی دارد و چطور می‌تواند نسبت به خرید پنت هاوس اقدام کرد. ابتدا اجازه دهید شما را با معنای آن بیشتر آشنا کنیم. به طور کلی به آخرین واحد یک برج یا ساختمانِ بسیار بلند (حداقل ده طبقه) پنت هاوس می‌گویند. با این حال از نظر معماری این ویژگی به تنهایی برای تبدیل شدنِ یک واحد ساختمانی به یک پنت هاوس کافی نیست.

پنت هاوس باید به گونه‌ای ساخته شود که از لبه‌های بیرونی ساختمان فاصله‌ی زیادی داشته باشد به طوری که مساحت بزرگتری از یک تراس معمولی در قسمت خارجی آن ایجاد شود. از این بخش برای ایجاد فضای سبز، استخر یا سایر امکانات رفاهی استفاده می‌کنند. اما این تعریف برای همه‌ی پنت هاوس‌ها صدق نمی‌کند و در کشور ما بیشتر منظور همان طبقه‌ی آخر یک برج است.

به دلیل ارتفاعِ زیادِ پنت هاوس‌ها، شما می‌توانید از مزایای زیادی مانند آب و هوا و ویوی بهتر بهره‌مند شوید. بعلاوه ساختمان پنت هاوس‌ها نیز بسیار مدرنتر و مجلل‌تر است و در نتیجه قیمت آنها نسبت به سایر منازل بسیار بیشتر است. از این رو باید مطمئن شوید که گزینه‌ی مناسب را خریداری می‌کنید. در این مقاله در مورد نکاتی که باید در زمان خرید پنت هاوس به خاطر داشته باشید بیشتر توضیح می‌دهیم.

خرید پنت هاوس

نکات مهم در خرید پنت هاوس


همانطور که در بالا گفته شد هزینه‌ی خرید پنت هاوس بسیار بالا است از این رو برای آنکه خسارت مالی نبینید باید بسیار هوشمندانه عمل کنید. در ادامه به بعضی از نکاتی که باید در زمان خرید به آنها توجه کنید اشاره می‌کنیم.

جایگاه پنت هاوس را در نظر بگیرد


اولین نکته در خرید پنت هاوس، بحث جایگاه آن است. یکبار دیگر تعریفِ پنت هاوس را در نظر بگیرید:«آخرین واحد یک برج یا ساختمان بلند.» خب این طبیعی است که در یک ساختمان بلند، افراد زیادی هم زندگی می‌کنند. اما اگر پنت هاوس شما در محله‌‌ای باشد که ساختمان‌های بلند زیادی در آن وجود دارد، این بدین معنا است که محله‌ی شما شلوغ و پر رفت و آمد خواهد بود. از این رو آلودگی صوتی و آلودگی هوا افزایش پیدا می‌کند و این موضوع می‌تواند یک نمره‌ی منفی در کارنامه‌ی یک پنت هاوس باشد. بنابراین حتماً در نظر بگیرید که ساختمان‌های بلندِ زیادی اطراف پنت هاوس نباشند یا حداقل کوچه یا خیابان‌های اطراف بیش از اندازه باریک و تنگ نباشند.

دید پنت هاوس را در نظر بگیرید


اولین دلیل شما برای خرید پنت هاوس چیست؟ احتمالاً می‌خواهید ویوی بهتری داشته باشید. در نتیجه باید در هنگام خرید، ویوی ساختمان را بررسی کنید. مطمئن شوید که ویوی پنت هاوس با ساختمان‌های اطراف کور نشده باشد. وجود ساختمان‌های بلند در نزدیکی محل زندگی به شدت بر قیمت پنت هاوس تاثیر منفی خواهد گذاشت. بعلاوه جلوی حرکت مناسب هوای تازه را نیز خواهد گرفت و مطمئناً به حریم شخصی شما لطمه خواهد خورد. پس حتماً این موضوع را در زمان خرید پنت هاوس در نظر داشته باشید.

امکانات پنت هاوس را بررسی کنید


جدا از ویو، پنت هاوس‌ها به امکانات مدرنشان معروف‌اند. از این رو یکی از مهمترین گزینه‌ها در چک لیست خرید پنت هاوس، بررسی امکانات آن است. بعضی از این پنت هاوس‌ها در بخش بیرونی فضای سبز بسیار بزرگ و زیبایی دارند. در بعضی حتی استخر و جکوزی نیز وجود دارد. گاهی اوقات حجم امکانات به کار گرفته شده به حدی است که باعث گیج شدن شما می‌شود. بنابراین بهتر است یک چک لیست از امکاناتی که می‌خواهید در خانه‌تان داشته باشید تهیه کنید و آنها را در زمان بازدید بررسی کنید.

برای آنکه بدانید انتظار چه امکاناتی را داشته باشید، توجه‌تان را به لیست زیر جلب می‌کنیم که برخی از امکاناتی است که می‌تواند در یک پنت هاوس وجود داشته باشد:

  • استخر
  • فضای سبز
  • تی وی روم
  • اتاق ورزش
  • امکانات هوشمند برای تنظیم دما و نور
  • کلیه‌ی امکانات رفاهی آشپزخانه از جمله شوتر، کابینت‌های مدرن، گاز و …

مقاومت در برابر زلزله را در نظر بگیرید


یکی از مهمترین خطرات زندگی در یک پنت هاوس، مستحکم نبودنِ سازه و قرار داشتن در معرض خطراتی مانند زلزله است. البته جای نگرانی نیست زیرا قوانین بسیار سختگیرانه‌ای در زمینه‌ی مقاومت در برابر زلزله‌ برج‌های بلند وجود دارد. با این حال این به این معنا نیست که همه‌ی سازنده‌ها از این قوانین پیروی می‌کنند. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که حتماً از سابقه‌ی سازنده مطلع شده و مطمئن شوید که گروه معتبری ساختمان شما را ساخته باشند.

 

چک لیست خرید خانه پنت هانس را فراموش نکنید


درست است که یک پنت هاوس تفاوت زیادی با خانه‌‌های معمولی دارد اما هنوز یک خانه است و نباید از چک لیست خرید منزل غافل شوید. به این منظور باید به نکاتی از جمله موارد زیر توجه داشته باشید:

  • وضعیت سند خانه را بررسی کنید. ( ترجیحاً از خرید پنت هاوسی که ساخت آن هنوز به پایان نرسیده است خودداری کنید.)
  • وضعیت محله و شرایط امنیتی ساختمان را بررسی کنید. این کار را می‌توانید به راحتی و با پرس و جوی محلی انجام دهید.
  • دسترسی‌های ساختمان را در نظر داشته باشید. دسترسی به فروشگاه‌های ضروری و مسیرهای ارتباطی در آسایش شما تاثیر بسیار زیادی دارد پس حتماً آنها را بررسی کنید.
  • تجهیزات ساختمانی را بررسی کنید. از آن جایی که خریداران پنت هاوس لزوماً افرادی با سطح مالی بسیار بالایی هستند، اصولاً سازنده‌ها این نکته را در زمان ساخت در نظر می‌گیرند و از متریال باکیفیت‌تر و گران‌تری استفاده می‌کنند. اما این بدین معنا نیست که شما نباید آنها را بررسی کنید. حتماً مواردی نظیر شیرآلات، سیستم سرمایشی و گرمایشی، متریال کف و دیواره‌ها، درب و پنجر‌ه‌ها، قفل‌ها ، امکانات امنیتی و … را در نظر داشته باشید.

سخن پایانی


با خرید پنت هاوس شما به امکانات بسیار زیادی دست پیدا کرده و می‌توانید از یک محیط زندگی بسیار مدرن و لاکچری با ویوی بسیار دلچسب لذت ببرید. کافی است نکاتی که در بالا گفته شد را در زمان خرید پنت هاوس در نظر داشته باشید تا بتوانید مناسب‌ترین گزینه برای زندگی خود و خانواده‌تان را انتخاب کنید. لازم به ذکر است اغلب پنت هاوس ‌های ساخته شده در تهران در منطقه ۱ قرار دارد به همین دلیل بد نیست با نحوه خرید ملک در منطقه یک تهران بیشتر آشنا شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه