خرید و فروش مسکن در زعفرانیه

تمام چیزهایی که باید درباره خرید مسکن در زعفرانیه بدانید.

خرید مسکن در زعفرانیه یکی از مطمئن ترین راه های سرمایه گذاری است. آیا می‌دانید موقعیت محله زعفرانیه تهران کجاست؟ داستانهای زیادی درباره نام محله زعفرانیه وجود دارد.

یک داستان این است که در دوره قاجاریه و ساخته شدن کاخ سعد آباد در آنجا، کاخ سعدآباد به رنگ زعفران بود و مردم بر اساس آن، نام زعفرانیه را بر این منطقه گذاشتند و در آینده نام زعفرانیه بر روی این منطقه باقی ماند. جدا از این مسئله، باید گفت که ساخت کاخ سعد آباد تاثیر زیادی روی آبادانی و شهرت این منطقه دارد.

منطقه زعفرانیه، قبل از آن، حال و هوای روستای اسد آباد و باغات زراعی اطراف را داشت. حتما دوست دارید بدانید ساکنان اولیه این منطقه چه کسانی بودند. ساکنان اولیه زعفرانیه از مردم اصفهان و استرآباد گرگان بودند.

بعد از ساخت و ساز مسکن در زعفرانیه، این محل به سرعت شروع به رشد و ترقی کرد و یک اداره برق در آنجا دایر شد، نام این اداره برق بامداد است. زَعفَرانیه یکی از مناطق مهم شمال شهر تهران و منطقه شمیران است و در کوهپایه‌های البرز قرار دارد.

بافت این منطقه، آمیخته‌ای از شهرسازی مدرن و سنتی است‌. زعفرانیه از سمت شمال به ارتفاعات توچال، از جنوب به خیابان ولیعصر (پهلوی) و محمودیه و از شرق به تجریش و از غرب به رودخانه ولنجک منتهی می‌شود‌.

زعفرانیه با ارتفاع ۱۶۵۰ تا ۱۸۰۰ متر از سطح دریا، مرتفع‌ترین منطقه تهران است. منطقه زعفرانیه در ناحیه ۲ از منطقه ۱ شهرداری تهران واقع شده و جمعیت آن بر اساس آخرین سرشماری برابر با ۲۴،۴۲۵ نفر بوده‌است.

مسکن در زعفرانیه

قیمت مسکن در زعفرانیه

حتماً می‌دانید که محله زعفرانیه جزو لوکس‌ترین و مدرن‌ترین محلات تهران است. قیمت مسکن و آپارتمان در زعفرانیه به دلایل مختلف در این محدوده قیمت متمایزی دارند. در ابتدای مقاله اشاره شد که محله زعفرانیه در کوهپایه قله توچال واقع شده و به همین دلیل آب و هوای بسیار خوبی دارد.

از طرفی، محله زعفرانیه با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری بسیار زیادی مانند تله کابین توچال، موزه زمان و کاخ سعد آباد قیمت مسکن متفاوتی نسب به بقیه مناطق تهران دارد.

اجاره مسکن در زعفرانیه

 طبیعتا هر محله‌ای دارای امکانات و ویژگی‌های استثنایی است که باعث این تفاوت قیمت در مناطق مختلف تهران شده است. این محله در کنار محلات محمودیه و ولنجک و تجریش و دارای بافت مسکونی بسیار زیبایی است و معماران خبره و کاربلد در این محله بازسازی و یا طراحی ساختمان‌های نوساز را انجام داده اند.

اگر که گشت و گذاری در این خیابان داشته باشید، متوجه بافت جدید این منطقه می‌شوید. همچنین ساختمان‌های قدیمی نیز در این محله وجود دارد که جزو زیباترین ساختمان‌های تهران قدیم است. درست است برای خرید مسکن در زعفرانیه، باید سختی هایی را متحمل شوید اما در نهایت صاحب خانه‌ای خواهید شد که مزایای فوق العاده‌ای برای شما خواهد داشت، تعدادی از این مزایا شامل؛

 • هوای خوب و مطبوع دارد.
 • بوستان و پارک‌های زیبا دارد.
 • مراکز خرید لوکس و به روز مثل پالادیوم در آن واقع شده است.
 • منطقه ای فرهنگی با مدارس فوق العاده، مجتمع ورزشی و مراکز فرهنگی
 • منطقه ای گردشگری که شامل موزه و گالری است
 • منطقه ای بسیار زیبا با ساختمان‌های شیک و مدرن است.

مسکن در زعفرانیه

مزایا خرید مسکن در زعفرانیه

 یکی از دلایل تمایل به این محله، وجود آب و هوای خوب و سرسبز آن است. باغ‌های زیبا و بزرگی که شامل باغ‌های زردآلو، آلبالو، گیلاس، گردو و توت بوده و به علت نزدیک بودن به تهران، منطقه مناسبی برای تعطیلات آخر هفته اهالی تهران است.

یکی دیگر از دلایل خرید مسکن در زعفرانیه این است که این محله، یک محله مرفه‌نشین در شمال شهر تهران است. داستان دیگری درباره ریشه این نام وجود دارد که در گذشته محل سکونت بسیاری از تاجران زعفران بوده و به همین دلیل زعفرانیه نامیده می‌شود.

موزه کاخ سعدآباد در انتهای این خیابان قرار دارد که دارای فرهنگسرا نیز می‌باشد. این مجموعه شامل بیش از 180 هکتار جنگل طبیعی، خیابان، قنات، گالری و موزه است.

یکی از زیباترین موزه‌های این محله موزه زمان است. موزه زمان، اولین موزه در نوع خود در ایران و یکی از موزه‌های CIM است که در 15 خرداد 1378 افتتاح شد و علاوه بر اشیای گرانبها از جمله ساعت‌های قدیمی که در موزه به نمایش گذاشته شده است، این بنا یکی از شاهکارهای این موزه است.

در نزدیکی مسکن در زعفرانیه یک کنیسه نیز وجود دارد. این منطقه به‌عنوان بهترین و گران‌ترین منطقه تهران طبقه‌بندی می‌شود و بسیاری از ایرانیان و غیرایرانی‌های ثروتمند در اینجا زندگی می‌کنند. همچنین، تعداد زیادی میلیاردر و میلیونر دارد و بسیاری از ساکنان آن نیز در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

مسکن در زعفرانیه

خیابان مقدس اردبیلی زعفرانیه را از شرق به ولنجک و از غرب به خیابان ولیعصر و الهیه متصل می‌کند. زعفرانیه؛ یکی از امن ترین و تحت مراقبت‌ترین محلات تهران است. این محله خانه بسیاری از سفارتخانه‌ها، اقامتگاه‌های سفیران و سران کشور ایران است که در اینجا اقامت دارند.

مسکن در زعفرانیه به دو بخش ویلایی و آپارتمانی تقسیم می‌شود. محله زعفرانیه به بزرگراه های اصلی نیز دسترسی خوبی دارد. این منطقه از خیابان ولیعصر دارای بوتیک‌های زیادی است که مغازه دارد. برخی از مراکز خرید زعفرانیه عبارتند از:

زعفرانیه پلازا، خیابان زعفرانیه، پالادیوم مال، خیابان مقدس اردبیلی، مجتمع تجاری پارمیس، خیابان مقدس اردبیلی و مجتمع زعفرانیه بامیک، خیابان زعفرانیه و …

در این محله می‌توانید بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌های معروف را ببینید.‌ از آنجایی که محله زعفرانیه بسیار نزدیک به کوه قرار دارد، هوای مطبوعی به ویژه در فصل بهار و تابستان دارد. علاوه بر این می‌توانید پارک‌های سرسبز زیادی مانند پارک زعفرانیه، پارک ولنجک و پارک ارغوان و … را در این محله پیدا کنید.

امکانات رفاهی در زعفرانیه

بدون شک محله زعفرانیه، یکی از لوکس‌ترین محله‌های شمال تهران است‌. معماری مسکن در زعفرانیه، بسیار لوکس و ارزشمند است.

بسیاری از مشهورترین و بهترین مکان‌های دیدنی تهران در محله زعفرانیه قرار دارند. تعدادی از این مکان‌‌ها مانند بام تهران، تله کابین توچال و کاخ سعدآباد در زعفرانیه واقع شده است و به همین دلیل باید گفت از نظر تفریح و سرگرمی در زعفرانیه همه چیز مهیا است و فهرستی از بهترین مراکز تفریحی و گردشگری تهران در این محله قرار دارند.

از نظر دسترسی محله زعفرانیه، محله مناسبی است و بزرگراه چمران و خیابان ولیعصر در نزدیکی این محله برای آن بسیار اهمیت دارد.

ساخت و ساز مسکن در زعفرانیه، از بین رفتن باغ‌های این محله است، البته مشکل آلودگی در زعفرانیه بسیار بسیار کمتر از آلودگی‌ در مرکز شهر تهران است.

مکان‌های مهمی نظیر کاخ موزه سعدآباد، فرمانداری شهرستان شمیرانات، دادگاه ویژه روحانیت و چند سفارتخانه از جمله سفارت آفریقای جنوبی و برزیل در زعفرانیه قرار دارند.

مسکن در زعفرانیه

زعفرانیه، منطقه‌ای با منظره کل تهران

زعفرانیه یکی از محله‌های شناخته شده و گران قیمت در شمال شهر تهران می‌باشد و در منطقه شمیران واقع شده است. این محله، به  دلیل قرار داشتن در ارتفاعات، دارای آب و هوای مطبوع و کوهستانی است و از زمان‌های گذشته، به عنوان یکی از محلات محبوب و پرطرفدار تهران به حساب می‌آید. اگر شما هم قصد خرید خانه در زعفرانیه را دارید، می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید تا با نکات و تاریخچه این محله آشنا شوید.

محله زعفرانیه را بهتر بشناسید

زعفرانیه در منطقه یک شهر تهران قرار دارد و به عنوان یکی از بهترین محلات اعیان نشین شناخته می‌شود. بافت کلی این محله را آپارتمان‌های نوساز و بسیار لوکس تشکیل داده است. زعفرانیه از شرق به تجریش، از غرب به رودخانه ولنجک، از شمال به ارتفاعات توچال و از جنوب با خیابان ولیعصر و خیابان شریعتی همسایه است. البته لازم به ذکر است که به دلیل قدیمی بودن و همچنین بافت روستایی این محله در گذشته، در میان تمامی آپارتمان‌ها و برج‌های لوکس، ممکن است در برخی از خیابان‌ها خانه‌های ویلایی قدیمی و سنتی را هم ببینید. یکی دیگر از دلایلی که زعفرانیه در تهران از شهرت بالایی برخوردار است، نزدیکی به مجموعه فرهنگی سعدآباد و سکونت بسیاری از سفیران کشورهای خارجی در این منطقه است.

تاریخچه محله زعفرانیه

اگر قصد خرید خانه در زعفرانیه را دارید، بهتر است با تاریخچه این شهر نیز آشنا باشید. زعفرانیه، در گذشته به عنوان روستایی واقع در شمال غربی تجریش و بین سعدآباد و ولنجک شناخته می‎شد. یکی از صاحبان اصلی این محله، حسین علی خان موید الممالک بود و مالک بخش عظیمی از زعفرانیه بود.

پس از احداث خیابان پهلوی یا ولیعصر کنونی، جاده‌ای برای دسترسی به اسدآباد کشیده شد که از باغ فردوس آغاز و تا شمال سعدآباد امتداد داشت. زعفرانیه کنونی در واقع در حاشیه همین خیابان قدیمی قرار دارد. در مورد نام‌گذاری این محله اختلاف نظراتی وجود دارد. برخی می‌گویند چون در زمان قاجار، کاج سعدآباد در این منطقه به رنگ زعفرانی بوده است، مردم به مرور زمان آن را زعفرانیه می‌خواندند و هر کس که قصد داشت به این محله برود و یا قصد خرید خانه در زعفرانیه را داشت، نشانی آن را با زعفرانی بودن کاخ می‌داد.

برخی دیگر، با توجه به گفته دکتر ستوده، بر این باورند که اراضی زعفرانیه در زمان محمد شاه قاجار به یکی از کنیزانش مشهور به زعفران باجی بخشوده شده به این نام تغییر کرده است. این منطقه تا زمان رضا شاه به صورت بایر بود و بخش دیگری از آن کشتزار کشاورزان شمیرانی بود. حتی تا سال‌های پایانی حکومت محمدرضا شاه، در بخش‌هایی از این منطقه گندم و زعفران کشت می‌کردند.

آشنایی با دسترسی برای خرید خانه در زعفرانیه

زعفرانیه دسترسی نسبتا خوبی دارد و از این منطقه شما می‌توانید به راحتی به اتوبان چمران، خیابان ولیعصر و شریعتی دسترسی داشته باشید. برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، بهتر است بدانید که این محله خط مترو و یا BRT ندارد و برای رفتن به زعفرانیه با استفاده از حمل و نقل عمومی، می‌توانید از تاکسی‌های حاضر در میدان تجریش و ولنجک، به این محله بروید. به طور کلی قرار گرفتن زعفرانیه در شمال تهران، باعث شده تا رفت و آمد به مرکز و جنوب، برای افرادی که اهل استفاده از وسایل عمومی هستند، کمی زمان‌بر شود. به همین دلیل اگر شما هم جز این افراد هستید و قصد خرید آپارتمان و یا اجاره خانه در این محله را دارید، باید این موضوع را در نظر داشته باشید.

مکان‌های دیدنی زعفرانیه

زعفرانیه، به دلیل وجود داشتن مکان‌های جذاب و دیدنی، به عنوان یکی از محله‌های پربازدید در تهران شناخته می‌شود. برخی از مهم‌ترین مراکز تاریخی و فرهنگی تهران در این محله قرار دارد که به شرح  زیر هستند.

 • کاخ موزه سعدآباد
 • تماشاگه زمان
 • رصدخانه زعفرانیه
 • کاخ موزه ملت
 • موزه میرعماد
 • کاخ شهرام
 • موزه هنرهای زیبا

جمع بندی

محله زعفرانیه، قدمت تاریخی زیادی دارد و به همین علت مسکن در زعفرانیه، هم به شکل قدیمی و هم به صورت مدرن وجود دارد. در این مقاله، به صورت خلاصه مزایای خرید خانه در زعفرانیه و امکانات رفاهی این محله را بیان کردیم.

برای داشتن اطلاعات مفصل تر و یا خرید ملک در زعفرانیه می‌توانید با مشاوران ما در املاک مدرن فرشته تماس بگیرید.

سوالات متداول

 • محله زعفرانیه تهران کجاست؟

محله زعفرانیه، محله ای در منطقه یک و شمال شهر تهران است. این محله خوش آب و هوا در منطقه شمیرانات، در گذشته بیشتر به صورت زمین های حاصل خیز بوده است.

 • دلیل آب و هوای خوب زعفرانیه چیست؟

محله زعفرانیه به علت مرتفع بودن نسبت به سایر مناطق و همچنین همسایگی با ارتفاعات توچال، در بیشتر سال خنک بوده و از آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مقایسه املاک

مقایسه