مشارکت در ساخت منطقه یک

مشارکت در ساخت منطقه یک

اگر که نمی‌دانید مشارکت در ساخت منطقه یک به چه معنی است، با ما همراه باشید. مشارکت در ساخت و ساز یک نوع قرارداد است که در بخش پیمانکاری هر ساخت و ساز صورت می‌گیرد. این قرارداد مشارکت در همه پروژه‌های تجاری، مسکونی اجرا می‌شود.

قبل از هر چیز باید باید بدانید که قرارداد مشارکت در ساخت منطقه یک، جزو مهم ترین قراردادها است، چون تاثیر مستقیم در مال و دارایی دو طرف قرار دارد. برای مشارکت در ساخت و ساز مالک، باید یک قطعه زمین یا ساختمان در حال احداث مسکونی یا تجاری داشته باشد و در صورتی که برای اجرای ساخت و ساز خود پول کافی را ندارد.

در این حالت قرارداد مشارکت در ساخت و ساز به کمک مالک می‌آید و بر طبق این قرارداد مشارکت در ساخت، مالک در اجرای پروژه ساخت و ساز خود از خدمات، امکانات و سرمایه پیمانکار استفاده می‌کند.

 البته توجه داشته باشید که بر طبق قرارداد مشارکت در ساخت، درصدی از پروژه به سازنده تعلق دارد. به این صورت تقسیم مخارج میان مالک و سازنده انجام می‌شود.

مشارکت در ساخت منطقه یک

قانون مشارکت در ساخت

هنگام بستن قرارداد مشارکت در ساخت منطقه یک، باید بدانید که چه در حال ساخت یک سازه از ابتدا باشید و چه در حال بهبود وضعیت موجود، پروژه‌های ساختمانی معمولا شامل میزان قابل توجهی از پول هستند که در طول زمان تغییر می‌کنند.

 پروژه‌های ساختمانی نیز می‌توانند بسیار پیچیده باشند، با نیازهای مختلف و با پتانسیل قابل توجه برای بروز مشکلات باشند. بهتر است با شرایط و نحوه مشارکت در ساخت بیشتر آشنا شوید:

 • محاسبه درصد مشارکت و همین طور درصد سود هر کدام از طرفین قرارداد باید بر طبق نرخ تورم و تغییرات قیمت مسکن در بازار باشد.
 • هزینه پروژه با توجه به عوامل مختلفی از جمله شهر و منطقه مورد نظر متفاوت است. به همین علت هزینه ساخت و ساز بر اساس قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز در همان شهر و منطقه محاسبه می‌شود.
 • در قرارداد مشارکت در ساخت منطقه یک، سهم مالک و پیمانکار تقریبا 50% تعیین می‌شود؛ سهم مالک 55% از پروژه و سهم پیمانکار 45% است. البته این نوع تقسیم سهم یک مثال است و ممکن است نوع تقسیم به درصدهای 60 و 40 نیز باشد‌.
 • نکته دیگر در پروژه مشارکت در ساخت محاسبه ارزش ملک و ارزش نهایی است. توجه داشته باشید که تعیین درصد سود و ارزش ملک با فرمول ویژه ای صورت می‌گیرد.
 • پس از بستن قرارداد مشارکت در ساخت، پیمانکار مبلغ بلاعوض را به مالک می‌دهد تا بتواند تا اتمام پروژه مکانی را برای خود و خانواده‌اش تدارک ببیند.
 • پیشنهاد می‌شود در زمان انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت، شخصی را به عنوان داور تعیین کنید. در صورت بروز مشکل احتمالی این فرد به قضاوت میان دو طرف می‌پردازد. در این صورت برای حل اختلافات نیازی به دادگاه و مراجع قانونی نیست. مگر در شرایطی که وضعیت خاص و استثنائی باشد.
 • یکی از اصلی‌ترین شرایط در انعقاد قراردادهای مشارکت در ساخت تعیین دقیق مسئولیت و وظیفه دو طرف است.
 • همان طور که اشاره شد مشارکت در ساخت منطقه یک، نوعی قرارداد است. هر قراردادی می‌تواند بر اساس نظرات طرفین تنظیم شود. به طور مثال دو طرف قرار داد می‌توانند همه شرایط قرارداد مانند میزان سود و… را با یک توافق دو طرفه انجام دهند.

مشارکت در ساخت منطقه یک

با این حال شرایط عرفی جامعه و همین طور قوانین مشارکت در ساخت ساختمان براین قرارداد تاثیر دارد.

 • بستن قرارداد مشارکت با شرکت پیمانکاری حقوقی باید با امضای رسمی و مهر شرکت صورت بگیرد‌
 • در صورت پایبند نبودن هر یک از طرفین قرارداد به مسوولیت‌های خود، طرف دیگر می‌تواند قرارداد را فسخ کند.
 • توصیه می‌شود در مشارکت در ساخت و ساز، به جای سفته از چک‌های معتبر بانکی استفاده کنید.
 • اطلاع رسانی مداوم در زمان‌های تعیین شده یک الی دو ماهه از وظایف پیمانکار است؛ یعنی پیمانکار باید به صورت منظم مراحل تکمیل کار را به شکل گزارش به اطلاع مالک یا شرکت طرف قرارداد برساند.
 • با اتمام زمان قرارداد اگر ساخت و ساز تمام نشود. هر دو طرف در صورتی حق فسخ یا مطالبه زیان را دارند که شرایط قرارداد به آن اشاره شده باشد.
 • قرارداد مشارکت در ساخت منطقه یک باید بر طبق بودجه مالی مالک و حیطه فعالیت پیمانکار تنظیم شود.

مشارکت در ساخت منطقه یک

انواع مشارکت در ساخت

چه پروژه ساخت و ساز جدید، برای ساخت و ساز باشد و چه برای بازسازی یا بهبود یک سازه موجود، باید نوع قرارداد مناسبی را برای رفع نیازهای خود انتخاب کنید و مطمئن شوید که چه شرایطی برای شما منصفانه است. رایج‌ترین انواع قراردادهایی که برای پروژه‌های ساختمانی مشارکت در ساخت منطقه یک استفاده می‌شود عبارتند از:

 • قراردادهای مقطوع یا قیمت ثابت؛ قراردادهای مقطوع شامل خریدار با پرداخت قیمت تعیین شده و پیمانکار یا سازنده برای تکمیل پروژه قیمت تعیین شده است. با این نوع قرارداد، خریدار مطمئن است.
 • هزینه به اضافه قرارداد؛ هزینه به علاوه شامل پرداخت هزینه های واقعی ساخت و ساز و خرید به اضافه یک درصد یا مبلغ اضافی برای پیمانکار یا سازنده است.
 • قراردادهای زمان و مواد ؛ قرارداد زمان و مصالح به این معنی است که خریدار برای زمان صرف شده توسط سازنده و پیمانکاران فرعی او پرداخت می‌کند و باید هزینه های واقعی ساختمانی را بپردازد.

در اینجا نیز عدم قطعیتی برای خریدار وجود دارد، زیرا خریدار باید برای هزینه‌های اضافی یا اضافه کردن زمان بپردازد. بسیاری از قراردادهای زمان و مواد حاوی بندهای قیمت نیز هستند.

مشارکت در ساخت منطقه یک

مزایا مشارکت در ساخت منطقه یک

 • مشارکت در ساخت، ایده ای مقرون به صرفه برای پروژه‌های ساخت و ساز است. این قراردادها مزایا و معایبی دارند. فرض بر این است که شما یک ملک قدیمی در اختیار دارید و لازم است آن را تخریب کرده و به جای آن ساختمانی نوساز بسازید.

 هدف شما از اجرای این پروژه، تبدیل بافت فرسوده شهری به بافت نوساز است.

 • در ادامه مشارکت در ساخت منطقه یک، شما برنامه ریزی اولیه را برای ساخت یک پروژه جدید ارائه کرده اید، اما مسئله اصلی این مورد است که شما تخصص کافی و منابع مورد نیاز را در دسترس ندارید و همچنین به مراحل قانونی اخذ پروانه و مجوزهای لازم ساخت و سایر موارد نیز تسلط مکفی ندارید؛

 از طرف دیگر تأمین بودجه مورد نیاز برای کامل کردن پروژه از صفر تا صد میسر نمی‌باشد، بنابراین یک قرارداد مشارکت در ساخت برای شما بهترین راهکار خواهد بود.

 • زمانی که شما یک شرکت یا یک فرد با تجربه در حوزه ساخت و ساز را به عنوان طرف قرارداد خود انتخاب کردید در واقع، تمام عملیات مورد نیاز پروژه را به او واگذار می‌کنید تا از صفر تا صد برای شما اجرا کند.

در قبال انجام این عملیات، درصدی از سود نهایی پروژه را با او شریک می‌شوید. این دقیقاً همان قراردادی است که به نفع شما خواهد بود.

 • احتمالا مهمترین مشارکت در ساخت منطقه یک، این است که باعث بازسازی بافت فرسوده شهری می‌شود. خانه‌های کهنه‌ای که معمولا بیش از 25 سال سن دارند و در هنگام ساخت و ساز نظارت دقیقی روی آن‌ها نبود.

کشور ایران از مناطق زلزله خیز دنیا است. به همین دلیل باید ساختمان‌های کشور در برابر زلزله مقاومت کافی را داشته باشند. طبق آیین نامه 2800، که برای اولین بار در سال 1988 تصویب شد، که امروزه معیار اصلی تعیین مقاومت هر ساختمان در برابر زلزله است.

 • حتما قبول دارید که ساختمان‌های قدیمی از نظر زیبایی در حد ضعیف هستند: این عامل می‌تواند در مرحله اول باعث زشت شدن شهر شود و دوماً تاثیر منفی روی اعتماد به نفس ساکنان خانه دارد.

 نوسازی یک بنا با کمک قرارداد مشارکت در ساخت منطقه یک، هم باعث زیبایی شهر می‌شود و باعث می‌شود مالک از خانه خود احساس خوبی داشته و هم زیبایی ساختمان و شهر را افزایش دهد. اما مهم‌ترین مزیت این قرارداد را می توان سودی دانست که در کوتاه ‌مدت عاید طرفین معامله می شود.

جمع بندی

قرار داد های مشارکت در ساخت منطقه یک، از اهمیت زیادی برخوردارند. ما در این مقاله درباره انواع مشارکت در ساخت، قوانین و مزایای آن صحبت کردیم. اگر که قصد ساخت و ساز در منطقه یک را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در املاک مدرن فرشته در ارتباط باشید.

سوالات متداول

 • مهم ترین قرارداد ملکی چیست؟

یکی از مهم ترین قرار داد های ملکی، مشارکت در ساخت است. مشارکت در ساخت یک معامله قانونی است که به دلیل سرمایه گذاری زیاد باید راه هرگونه کلاهبرداری و ضرر مالی را بر خود ببندید.

 • تقسیم واحد ها در مشارکت در ساخت چگونه صورت می‌گیرد؟

تقسیم در قرارداد مشارکت معمولا به صورت نصف نصف است اما دو طرفین می‌توانند طبق توافق با یکدیگر این تقسیم بندی را تغییر بدهند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

مقایسه املاک

مقایسه