مقايسه آگهی ها

مشاور حقوقی ملکی

پرسش و پاسخ های حقوقی ملکی

سازنده من اقدام به اخذ گواهی پایان کار شهرداری نمیکند چه باید کرد ؟

اگر سازنده ساختمان با پایان عملیات ساختمان، نسبت به اخذ گواهی پایان کار اقدام نکند: مالک می‌تواند دادخواست الزام به اخذ پایان کار را تسلیم مراجع نماید. در صورت وجود تاخیر از سوی سازنده، می تواند تقاضای خسارت تاخیر هم بنماید.

در زمان پیش خرید ملک باید از مالک گواهی پایان کار بخواهم ؟

در صورتی که قرارداد پیش فروش بین مالک و خریدار تنظیم شده باشد، باید تعهد فروشنده مبنی بر اخذ گواهی پایان کار و عدم خلافی ساختمان، به طور واضح و با تاریخ و ضمانت اجرا در آن قید شده باشد.

ملکی با سرقفلی را می توان به غیر منتقل کرد ؟

در صورت عدم حق انتقال به غیر، اگر مالک سرقفلی اقدام به انتقال آن نماید، مالک ملک می‌تواند با پرداخت نصف حق به مالک سرقفلی محل را تخلیه کند.

آیا می توان ملکی که سرقفلی دارد تغییر کاربری داد؟

تغییر شغل یکی از کارهایی است که باعث از بین رفتن سرقفلی می‌شود. اگر در قرارداد مربوطه، یک شغل خاص ذکر شده باشد و مستاجر بدون اجازه مالک اقدام به تغییر شغل کند کل حق و حقوق از بین می‌رود و مالک می‌تواند بدون پرداخت مبلغ ملک را تخلیه نماید.

آیا می توان پارکینگ مشاع را که بلااستفاده مانده اجاره داد ؟

قسمت های مشاع و مشترک، قسمت هایی هستند که حق استفاده از آنها منحصر به یک آپارتمان نبوده و همه مالکان ساختمان، حق استفاده از آنها را دارند.

عواقب دیرکرد در تحویل ساختمان چیست ؟

باید توجه داشته باشید که خسارت دیرکرد جز مسائلی می‌باشد که اصولا با توافق طرفین تعیین خواهد شد. ممکن است مبلغ خسارت به صورت روزانه و یا حتی ماهیانه باشد و این موضوع کاملا وابسته به نظر خود دو طرف در قرارداد می‌باشد، در مواردی نیز دیده شده است که مبلغ هزارم از مبلغ کل با رضایت طرفین قرارداد به صورت روزانه تعیین شده است.

مطالبه شارژ معوقه هنگام تخلیه ملک اجاره چگونه است؟

با گسترش آپارتمان نشینی، قوانین جدیدی به قوانین مالکیت اضافه شد که از آن تحت عنوان قوانین تملک آپارتمان ها یاد می شود. یکی از مواردی که در مجتمع های مسکونی و آپارتمان ها مد نظر قرار می گیرد، شارژ ساختمان است که شامل تمامی هزینه های مشترک ساختمان نظیر برق راه پله ها، هزینه موتور خانه و آسانسور و … می باشد. افراد وظیفه دارند هر ماه شارژ خود را به مدیر ساختمان پرداخت نمایند. در صورتی که فردی بدون پرداخت شارژ خود اقدام به تخلیه ملک نماید، مدیر ساختمان می تواند شارژ معوقه را از وی مطالبه نماید.

دستور تخلیه مستأجر چگونه صادر می گردد؟

طبق قانون روابط مستأجر و موجر، در صورت عمل نکردن مستأجر به تعهدات خود طبق قرارداد اجاره نامه، موجر این حق را دارد تا با مراجعه به مراکز قضایی ذی صلاح درخواست صدور حکم تخلیه را ارائه نماید. مرجع ذی صلاح رسیدگی به دعاوی تخلیه اماکن مسکونی، شوراهای حل اختلاف و در مورد اماکن تجاری، دادگاه های عمومی می باشند.

قدرالسهم آپارتمان چیست؟

منظور از قدرالسهم آپارتمان در اصل مقدار سهم از کل زمینی است که برای کل مجتمع آپارتمانی در نظر گرفته شده است. یا به نوعی مجتمع در آن زمین ساخته شده است. از قدرالسهم با عنوان سهم اعیان از عرصه نیز بسیار یاد می شود. اصولا طبق قانون بیشترین مواقعی که لازم است اقدام به تعیین قدرالسهم آپارتمان نمود، در زمان تقسیم ارث، خراب کردن آپارتمان و ساخت مجدد آن است.

سقف بالکن بر اثر تخریب نماس ساختمان آسیب دیده هزینه بر عهده کیست ؟

اخلاقا باید کلیه تخریبها به وسیله شارژ عمومی جبران شود ولی اگر توافقی در این زمینه حاصل نشود باید هزینه تعمیر بخش نما و شکستگی سنگ نما از طریق شارژ عمومی پرداخت شده و بخش اختصاصی شما نیز توسط خودتان مرمت گردد و بعدا با کارشناسی و اثبات موضوع تسبیب بتوانید اقدام به مطالبه قانونی خسارات وارده نمائید .

کپی سندم رو گم کردم نگران سوء استفاده هستم چه کار کنم ؟

با کپی سند نمی توان اقدام خاصی انجام داد و برای تنظیم سند یا اقدامات قانونی نیاز به اصل قولنامه می باشد.

عدم تنظیم سند در تاریخ مقرر موجب پرداخت خسارت تاخیر میشود؟

در صورتی که طبق تاریخ مقرر در قولنامه فروشنده یا خریدار برای تنظیم سند رسمی حضور پیدا نکند طرف مقابل می تواند با استناد به عدم حضور و قرارداد فی مابین از طریق دادگاه برای الزام به تنظیم سند رسمی و مطالبه ضرر و زیان مقرر در قولنامه اقدام نماید.

تقاضای الزام خواندگان به سند رسمی به چه صورتی میباشد؟

با داشتن مبایعه نامه مبنی بر خرید، شما میتوانید از طریق دادگاه الزام فروشنده را به تنظیم سند رسمی بخواهید.

× مشاوره با کارشناس املاک