نکات مهم در خرید خانه

به دنبال خرید خانه هستید ؟

به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب مهم را مطالعه کنید تا با دید بهتری بتوانید خانه دلخواه خود را پیدا کنید.

اگر قصد خرید خانه را دارید ابتدایی‌ترین کاری که باید انجام دهید تحقیق در مورد محله خانه، مشخصات و سوابق فروشنده هست. محله خانه را خوب بررسی کنید.

– تحقیق در مورد فروشنده بسیار مهم است. سوابق ساخت و سازهای قبلی فروشنده را بررسی کنید و از کیفیت کار و پایبند بودن به تعهداتش مطمئن شوید. می‌توانید از مشاوران املاک آن منطقه پرس‌وجو کنید و یا نمونه ساختمان‌هایی که به اتمام رسانده را ببینید. بهتر است با افراد تازه‌کار وارد معامله نشوید و سازنده چندین سال سابقه کار داشته باشد.

تعداد واحدهایی که برای پیش فروش گذاشته شده است مهم است. اگر بیش از نیمی از واحدها برای پیش فروش گذاشته شده در خرید تأمل کنید. معمولاً هدف از پیش فروش واحدها تأمین هزینه‌‌های ساخت و ساز است. برای فروشنده فروش واحدهای تکمیل شده خیلی پرسودتر از پیش فروش واحدها است.

اگر واحدهای زیادی برای پیش فروش گذاشته شده این می‌تواند یک زنگ خطر برای عدم رغبت فروشنده به انجام تعهدات خود باشد. در حالی که اگر سازنده بیشتر واحدها را پس از پایان کار بخواهد بفروشد باید کیفیت کار به اندازه‌ی کافی خوب باشد.

قرارداد حتماً باید در دفترخانه رسمی تنظیم شود و یا بنگاه معتبر با تنظیم کننده زبده و معتبر مثل آقای ایمانی. با این کار دیگر تخلفاتی مثل معامله ملک توقیف شده، معامله با افراد ممنوع المعامله و فروش یک ملک به چند نفر اتفاق نمی‌افتد.

شهرداری برای شروع ساخت و ساز باید شناسنامه دقیق فنی ساختمان را صادر کند، یعنی تمام مشخصات ملک در این شناسنامه قید شده است. بنابراین در تنظیم قرارداد، سردفتر می‌تواند ملک را با تمام مشخصات دقیق به نام پیش خریدار کند.
شرط یک معامله مطمئن بررسی تمام مدارک موردنیاز تنظیم قرار داد است. اگر نمی‌دانید برای پیش خرید ملک چه مدارکی مورد نیاز است ما به شما می‌گوییم. برای تنظیم قرارداد باید مدارک زیر موجود باشد:
* سند رسمي مالكيت يا سند رسمي اجاره با حق احداث بناء يا قرارداد رسمي حاكي از اين كه مورد معامله در ازاء سرمايه‌گذاري با حق فروش از طريق احداث بنا بر روي عرصه به پيش‌فروشنده اختصاص يافته است.
* پروانه ساخت كل ساختمان و شناسنامه فني مستقل براي هر واحد
* تأييديه مهندس ناظر ساختمان مبني بر پايان عمليات پي ساختمان.
* پاسخ استعلام از اداره ثبت اسناد و املاك
بیمه‌نامه مربوط به مسئوليت. پيش‌فروشنده در قبال خسارات ناشي از عيب بنا و تجهيزات آن و نيز خسارات ناشي از عدم رعايت ضوابط قانوني در برابر پيش‌خريدار و اشخاص ثالث مسئول است و بايد مسئوليت خود را از اين جهت بيمه نمايد. چنانچه ميزان خسارت وارده بيش از مبلغي باشد كه از طريق بيمه پرداخت می‌شود، پيش‌فروشنده ضامن پرداخت مابه التفاوت خسارت وارده خواهد بود.
در قرارداد پیش‌خرید باید این موارد مشخص شود:
* اسم و مشخصات طرفين قرارداد اعم از حقيقي يا حقوقي
* پلاك و مشخصات ثبتي و نشاني وقوع ملك
* اوصاف و امكانات واحد ساختماني مورد معامله مانند مساحت اعياني، تعداد اتاق‌ها، شماره طبقه، شماره واحد، پارکینگ و انباري
* مشخصات فني و معماري ساختماني كه واحد در آن احداث مي شود مانند موقعيت، كاربري و مساحت كل عرصه و زيربنا، تعداد طبقات و كل واحدها، نما، نوع مصالح مصرفي ساختمان، سيستم گرمايش و سرمايش و قسمت‌هاي مشترك و ساير مواردي كه در پروانه ساخت و شناسنامه فني هر واحد قيد شده يا عرفاً در قيمت مؤثر است.
* بها يا عوض در قراردادهاي معوض، تعداد اقساط و نحوه پرداخت
* شماره قبوض اقساطي براي بها، تحويل و انتقال قطعي
* زمان تحويل واحد ساختماني پيش فروش شده و تنظيم سند رسمي انتقال قطعي
* تعیین تکلیف راجع به خسارات، تضمين‌ها و قرارداد بيمه‌ای، تغيير قيمت و تغيير مشخصات مورد معامله، اعم از عدم تحویل ملک در زمان مقرر، تغییر در مساحت بنا و نحوه پرداخت قسط‌ها
* تعهدات پيش‌فروشنده به مرجع صادركننده پروانه و ساير مراجع قانونی

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه